Szemlátomás-áthallás Művészete
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Szemlátomás-áthallás Művészete

Szeretettel üdvözlünk!
 
KezdőlapKezdőlap  PortalPortal  TaglistaTaglista  Legutóbbi képekLegutóbbi képek  Gy.I.K.Gy.I.K.  KeresésKeresés  CsoportokCsoportok  CalendarCalendar  RegisztrációRegisztráció  Belépés  

 

 Óbecse községétől Zenta város polgáraihoz, 1848. június 9-én.

Go down 
SzerzőÜzenet
nzyang
Főadmin
Főadmin
nzyang


Hozzászólások száma : 2687
Join date : 2020. Jan. 06.
Tartózkodási hely : Álomvilág

Óbecse községétől  Zenta város polgáraihoz, 1848. június 9-én. Empty
TémanyitásTárgy: Óbecse községétől Zenta város polgáraihoz, 1848. június 9-én.   Óbecse községétől  Zenta város polgáraihoz, 1848. június 9-én. Empty2021-03-27, 09:19

Óbecse községétől  Zenta város polgáraihoz, 1848. június 9-én. Majlze19
Majláth Béla

Óbecse községétől Zenta város polgáraihoz, 1848. június 9-én.

Felettünk a vész napról-napra, perczről-perczre aggasztóbban tornyosodik. Ezen súlyos helyzetünkről önök már báró Jovits tábornok úr által, és nemzet őrseregi főparancsnok úr rendeléséből Haill Miksa úr által, - későbben pediglen megyénk kormányzója Knézy Antal első alispán úr által is értesittetvén, egyszersmind arra felszólitattak, hogy hazafiságos segedelmökkel védelmünkre készülni sziveskedjenek. Azon zendülő csapat, mely a csajkások kerületében mintegy ötezer egyénből alakultnak és nyolc ágyuval felfegyverzettnek lenni hitelesen állitattik, napról-napra szaporodik és több rendü tudósitások szerint Ó-Becsére szándékozik ütni. – Nagy vigasztalásunkra szolgál azon hazafiságos készségük, melynél fogva küldöttjeik által segélykezeket mentségünkre ajánlják.

Minthogy tehát a veszély bizonyos, a kitörés percét pedig nagyobb erő nélkül csak végromlásunkul várhatnók be, de ezenfelül az itten tanyázó sor katonaságnak főparancsnoka Pongrácz, alezredes úr is, az itteni őrsereg kapitányának megkeresésére ezer fegyveres emberből álló segély rögtön, nagyobb erőt pedig legalább 4000 re menőt minden esetre Ó Becsére mentől közelebb szállittatni javallaná: ennélfogva báró Jóvits főparancsnok úr távollétében szorult kebellel, de hazafiaságukba bizakodva megkérni sietünk tisztelt polgártársainkat, hogy haladék nélkül, az ezer számra terjedő nemzeti őrséget Ó-Becsére , ha lehet még holnap délig, a többi erőt pedig minél előbb Petrovaszellára, Moholyra és Adára is felosztva szállitani sziveskedjenek. Ahol résztvevő kebelre és testvéri rokonszenvre talál a szorult honfi, ott bátran kiálthatja: Éljen a haza! éljen a király! éljen a szabadság, egyenlőség és testvériség!

Kelt Ó Becsén, jun 9 én 1848. őszinte polgártársai (számos aláirás következik.)

Óbecse községétől  Zenta város polgáraihoz, 1848. június 9-én. Zsbecs10
Képillusztráció: Egy, 1858-ban Óbecsén kiállitott személyi igazolvány Riemer László Bácsföldvári lakos részére, ki született 1797-ben.


____
Óbecse községétől  Zenta város polgáraihoz, 1848. június 9-én. _ezofe10
Vissza az elejére Go down
 
Óbecse községétől Zenta város polgáraihoz, 1848. június 9-én.
Vissza az elejére 
1 / 1 oldal
 Similar topics
-
» Knézy Antal alispán, az Új-Verbászi táborbizottmány elnökének Szabadka város tanácsához írt kérelme, 1848. augusztus 25-én.
» Követválasztás Pacséron 1848-ban
» Szabadka város kiáltványa
» Szabadka város kiáltványa
» Egy, 200 évvel korábbi kivégzés és bűneset részletei Zombor város történetéből

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Szemlátomás-áthallás Művészete :: ISTEN HOZOTT :: MAJLÁTH BÉLA HELYTÖRTÉNETI ÉS TÖRTÉNELMI FÓRUMA-
Ugrás: