Szemlátomás-áthallás Művészete
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Szemlátomás-áthallás Művészete

Szeretettel üdvözlünk!
 
KezdőlapKezdőlap  PortalPortal  TaglistaTaglista  Legutóbbi képekLegutóbbi képek  Gy.I.K.Gy.I.K.  KeresésKeresés  CsoportokCsoportok  CalendarCalendar  RegisztrációRegisztráció  Belépés  

 

 Bácskossuthfalva első vadászgép pilótája Vitéz KASZA SÁNDOR

Go down 
SzerzőÜzenet
nzyang
Főadmin
Főadmin
nzyang


Hozzászólások száma : 2687
Join date : 2020. Jan. 06.
Tartózkodási hely : Álomvilág

Bácskossuthfalva első vadászgép pilótája Vitéz KASZA SÁNDOR Empty
TémanyitásTárgy: Bácskossuthfalva első vadászgép pilótája Vitéz KASZA SÁNDOR   Bácskossuthfalva első vadászgép pilótája Vitéz KASZA SÁNDOR Empty2021-02-28, 07:44

Bácskossuthfalva első vadászgép pilótája Vitéz KASZA SÁNDOR Majlze19
Majláth Béla

Bácskossuthfalva első vadászgép pilótája Vitéz KASZA SÁNDOR
(Bácskossuthfalva, 1896 – Budapest, 1945. február 3.) volt.

Az Osztrák–Magyar Monarchia 6 légigyőzelmet elérő ászpilótája volt az első világháborúban.

Kasza Sándor 1896-ban született Bácskossuthfalván. A világháború kitörését követően 1915-ben hívták be a szabadkai 86. gyalogezredhez. Szeptemberben jelentkezett a légierőhöz és Németországban, Brandenburg és Hamburg városokban végezte el a pilótatanfolyamot; ezután pilótaoktatóként szolgált a bécsújhelyi repülőpótkeret tagjaként. 1917 augusztusában átirányították az olasz frontra, a Haidenschaftban állomásozó 55. vadászrepülő-századhoz. November 15-én szerezte első légi győzelmét, egy olasz Savoia-Pomilio felderítőt lőtt le. November 17-én egy Nieuport vadászgépet, november 23-án pedig újabb Nieuportot kényszerített földre. 1917. december 1-én megkapta a 12 ellenséges terület fölötti bevetésért járó tábori pilóta jelvényt.

1918. január 12-én két másik tapasztalt pilótával, Kiss Józseffel és Georg Kenziannal közösen osztrák-magyar területen kényszerleszállásra bírtak egy brit B.E.8-as felderítőt-bombázót, Kiss pedig alacsonyan repülve géppuskasorozatokkal kergette el a gép személyzetét, hogy ne semmisíthessék meg a zsákmányul ejthető repülőt. Kasza május 22-én egy Sopwith lelövésével megszerezte az ászpilótai státuszhoz szükséges ötödik győzelmet, majd június 9-én Aqua Viva mellett megsemmisített egy Sopwith Camelt.

1918. június 13-án repülőgépe ismeretlen okból lezuhant, de Kaszának sikerült időben, 6-7 méter magasságból kiugrania és minimális sérülésekkel megúszta az esetet. Júliusban áthelyezték a 15. távolfelderítő-századhoz, a következő hónapban pedig a 11. távolfelderítőkhöz San Giustinába.

A háború után Kasza a független Magyarország légierejében szolgált, előbb a 2. repülőosztályban, majd a Vörös Légierő 8. repülőszázadában. 1938-ban A Légügyi Hivatal állományában volt pilótaoktató. A nyilvántartás szerint a második világháború végén, Budapest ostromakor, 1945. február 3-án elesett egy Kasza Sándor nevű főtörzsőrmester, de bizonyosan nem állítható hogy azonos volt a pilóta Kaszával.

Kitüntetései:
• Arany Vitézségi Érem (háromszor)
• Ezüst Vitézségi érem I. osztály (kétszer)
• Ezüst Vitézségi Érem II. osztály
• Bronz Vitézségi Érem
• Károly Csapatkereszt

Győzelmei:
Sorszám Dátum.......... Repülőgépe.... Ellenfél

1 1917 november 15. Albatros D.III Savoia-Pomilio
2 1917 november 17. Albatros D.III Nierpourt felderítő
3 1917 november 23. Albatros D.III Nierpourt felderítő
4 1918 január 12. Albatros D.III RE.8
5 1918 május 22. Albatros D.III Sopwith Camel
6 1918 június 9. Albatros D.III Bristol F.2b

Zalamegyei Újság, 1940. január 11. (Emlékezzünk rovat, 1-2 oldal)

„1918. A háború utolsó esztendejében repülőink sorában Kasza Sándor, volt szabadkai 86. gyalogezredben szakaszvezető, tábori pilóta tüntette ki magát ezen a napon, aki az 55. vadász repülőszázadnál szolgálván, hat héten belül immár a negyedik légi győzelmét aratta. Mivel pedig Kasza szakaszvezető öszszes megelőző légi útjai és harcai alkalmával kimagasló vitézségével, példás elszántságával és harci öntevékenységével tüntette ki magát és a légi harcok alatt akárhányszor túlerőkkel is bátran és merészen felvette a harcot, ezzel pedig a századában volt bajtársaira lelkesítőén és bátorítóan hatolt, a negyedik légi győzelme alkalmából öt az arany vitézségi éremmel tüntették ki. Ugyanezt a magas kitüntetést kapta meg öt nappal későbben másodszor, amikor ugyanis már mint őrmester, a június 9-én vívott nehéz légi harcban újabb győzelmet aratott.”
(Forrás: Wikipédia és saját gyűjtés)


Bácskossuthfalva első vadászgép pilótája Vitéz KASZA SÁNDOR Vadzes10
Kasza Sándor Albatros D.III tipusú repülőgépe

Bácskossuthfalva első vadászgép pilótája Vitéz KASZA SÁNDOR Vadzes11
Kasza Sándor katonai igazolványképe

Bácskossuthfalva első vadászgép pilótája Vitéz KASZA SÁNDOR Vadzes12
Kasza Sándor, 1941-ben, Dévay Lajos bácskossuthfalvi református espereshez írt levele

____
Bácskossuthfalva első vadászgép pilótája Vitéz KASZA SÁNDOR _ezofe10
Vissza az elejére Go down
 
Bácskossuthfalva első vadászgép pilótája Vitéz KASZA SÁNDOR
Vissza az elejére 
1 / 1 oldal
 Similar topics
-
» Bácskossuthfalva első katonai felderítőgép pilótája MOHAI LÁSZLÓ
» Schreier Sándor
» Első betelepültek névsora
» Falunk első feljegyzett tűzesete, 1798-ból
» 175 éve alapították Vajdaság első szövetkezetét Petrőcön

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Szemlátomás-áthallás Művészete :: ISTEN HOZOTT :: MAJLÁTH BÉLA HELYTÖRTÉNETI ÉS TÖRTÉNELMI FÓRUMA-
Ugrás: